Adam Laita: Ke všem svým projektům jsem se dostal přes doporučení

Jak se člověk dostane od psaní pro amatérský herní portál přes pivo až profesionální tvorbě WordPress webů?

Vývoji webů se věnuje více než 5 let, díky tomu působí nejen jako profesionální kodér, ale také jako konzultant a auditor webů. Ve WordPressu se zaměřuje především na vývoj intuitivní administrace a díky dosaženým zkušenostem také vývoji šablony pro kodéry/vývojáře, která brzy spatří světlo světa. V obecném vývoji se Adam zaměřuje na kvalitní vývoj webů s vlastní administrací a grafikou. Ve spolupráci s Petrem Tomanem však nabízí celou škálu řešení šitých klientům na míru.

Jak jsi se dostal k WordPress a k WordPress komunitě?

K WordPress jsem se dostal v roce 2011, kdy jsme jako nadšená skupina mladých lidí chtěli dát dohromady nový herní portál, který by se díky schopným a zapáleným lidem mohl dostat do popředí Českého herního prostředí. Ačkoliv jsme drželi ISSN, testovali tituly ještě před vydáním a měli různé novinářské vstupy na všechny herní akce v Čechách, samotný web nebyl moc dobře propagovaný a nikdo z nás tenkrát on-line marketingu nerozuměl. Po 2 letech společného úsilí jsme web rozpustili, někteří redaktoři odešli z branže úplně, někteří migrovali na větší mediální server.

Tímto započala moje éra zkoumání WordPress, kde jsem se staral spíše o správu, různé grafické úpravy, nastavování pluginů apod. … z mého dnešního pohledu se divím, že ten web zůstal tak dlouho „na nohách“, měl skoro 40 pluginů a žádné zabezpečení. Chybami se ale člověk učí a já se následně pustil do vývoje své vlastní šablony, což pokračuje dodnes.

K samotné komunitě jsem se dostal přes pozvánku na WP pivo (v Praze), což byl vůbec historicky druhý sraz WP komunity, kde jsem potkal samé zajímavé lidi a především organizátory různých akcí. Poměrně rychle jsme si padli do oka a následně jsem pomáhal organizovat WordCamp 2017 a nakonec jsem rozjel svou sérii workshopů a organizoval i pražskou konferenci pro začátečníky.

Proč právě WordPress? Je zde spousta jiných řešení…

Je jich spousta, ale já před WordPressem pracoval 4 roky s Drupalem. Sice jen jako uživatel, ale jeho administrace pro mě byla vždy dost nepřehledná. K Joomle jsem se dostal až později a ničím mě neoslovila a WP mi nabízel už v té době poměrně širokou škálu prověřených pluginů a hlavně intuitivní administraci, což je pro mě velmi důležitá vlastnost, kterou mohu „prodávat“ klientům, jelikož stavím administraci na míru projektovým požadavkům.

Samozřejmě redakčních systému, nebo CMS je mnohem větší množství, ale už jsem se natolik ponořil do WP, že si nedokážu představit změnu. Intuitivní prostřední administrace, obrovské množství pluginů, různých šablon, čitelná dokumentace a fajnová komunita. Navíc se v poslední době rozjel boom tzv. prémiových šablon, kde si můžeš nový, „moderní“ web postavit za pár minut, bez nutnosti velkých znalostí. Takzvaně jej „naklikáš“, ale i v tomto případě by měl být člověk obezřetný a měl vědět jak web nezpomalit a zabezpečit, k čemuž slouží právě akce, jako jsou WordCampy, WP weekendy, workshopy a jiné.

Nezavrhuji tedy jiná řešení, ale i sami klienti přicházejí v posledních letech s tím, že by chtěli web postavit na WP a to díky tomu, že se tolik rozšířil do světa a hlavně se dnes považuje spíše za CMS, na kterém se dají stavět různé typy projektů.

Díval jsem se na tvůj web http://www.laita.cz/ a jsou tam samé pěkné věci. Jak se člověk k takovým projektům dostane?

Děkuji za pochvalu… upřímně tento web je hodně strohý ale to se brzy změní. Mou devizou je přesnost, plnění stanovených termínů a příjemná komunikace. Za tím vším stojí vyšší cena, kterou si nemůže dovolit například většina začínajících podnikatelů, ale spíše menší/střední firma. Většina mých klientů jsou agentury, které požadují kvalitní práci ve stanovený čas a to je to co ode mě dostanou.

Přesněji řečeno, ke všem svým projektům jsem se dostal přes doporučení, tak funguji po celou dobu podnikání. K propagaci své osoby se dostávám teprve v tomto roce, ale rád bych to dále rozšiřoval. Věřím, že dokážu nabídnout hodně.

Rok 2017 tam ještě nemáš doplněný. Řekneš nám, na čem jsi pracoval?

V tomto roce jsem samozřejmě pracoval také na velmi zajímavých projektech, ale rozhodl jsem se, že si web předělám a nebudu prezentovat více, než 4 reference, jelikož jsem vždy razil heslo „soustřeďme se na kvalitu, ne na kvantitu“. Radši bych se prezentoval prací, která za to doopravdy stojí a to by mělo být vidět na mém novém webu, který snad stihnu spustit ještě do začátku brněnského WordCampu.

Co vzkážeš návštěvníkům WordCamp Brno 2017?

Pokud stále váháte, jestli dorazit na WordCamp do Brna, tak se zamyslete nad tím, kolik nadšených a zkušených lidí tam potkáte. Nejen, že Vám akce může pomoci při Vašem vývoji, ale také můžete narazit na někoho, s kým později budete spolupracovat. Nikdy nevíte, co Vás může na takové akci potkat a čím více lidí přijde, tím větší možnosti se mohou naskytnout.

Tak už neváhejte, dorazte za námi a nezapomeňte „líná huba, holé neštěstí“ … budeme tam pro Vás!

Adamova přednáška bude o práci s obrázky. Je to téma možná na první pohled banální, ale ve skutečnosti dost zásadní – zvlášť v dnešní době, kdy jsou na webech populární kvalitní fotografie ve vysokém rozlíšení. Přijďte se naučit pár triků, jak mít rychlý web i s velkými obrázky.

WordCamp Brno is over. Check out the next edition!