Juraj Giacko: V ČR a SK sa moderné nástroje na riadenie tímov používajú príliš málo

Juraj Giacko

Prvním vyzpovídaným WordCamp Brno spíkrem je Juraj Giacko, expert na osobní produktivitu a projektový management.

Juraj je historicky prvým Evernote Certified Consultantom na Slovensku. Za svoje najväčšie vášne považuje osobnú produktivitu a projektový manažment. Okrem toho ho baví beh na dlhé trate, veľké výzvy, sociálne siete a dobrá káva. Venuje sa marketingovým stratégiám, implementácii projektového riadenia a vedeniu rozmanitých projektov v rôznych spoločnostiach.  WordPress je jedným z jeho najobľúbenejších nástrojov, pretože patrí k jeho životnému štýlu a dokáže vďaka nemu dať veľmi rýchlo do pohybu webové projekty a prezentácie.

Na svojich social účtoch píšeš, že si “productivity hacker”. Čo to pre teba znamená?

To, že sa každú jednu úlohu snažím splniť v čo najkratšom čase, najefektívnejšie ako môžem a s čo najmenšími nákladmi.Neznamená to však, že použijem nástroje ktoré sú zadarmo či lacnejšie – použijem tie, ktoré naozaj fungujú. Snažím sa to odovzdávať aj svojmu tímu a viesť tak svoje projekty.

Je pre mňa dôležité orientovať sa vo všetkých nástrojoch, ktoré pomáhajú v produktivite. Osobne neznášam e-mail a považujem ho za predpotopnú vec. Mali by sa používať nástroje, ktoré pomáhajú viesť produktívnu tímovú spoluprácu a komunikáciu ku zdarnému koncu – napr. Evernote, Trello, Slack a podobné cloudové riešenia.

Máš pocit, že sa tieto riešenia využívajú málo?

V Česko-Slovensku máme stále veľké medzery. Ak sa firmy snažia pri nejakom projekte takéto služby zaviesť, vydrží to pár týždňov a následne to spadne do starých koľají. Staršie štruktúry tomu neveria.

Kade teda vedie cesta? Ako môžeme tieto nástroje do firiem dostať?

Treba nájsť vo firme nadšených ľudí, ktorí baví life-hacking. Aj na intenzívnom školení od Evernote nám prízvukovali, že jedine takto sa dokážeme plnohodnotne dostať do firmy. Musíš nájsť niekoho, kto má rozhodovacie právo a je nadšený pre tieto nástroje a techniky. Následne ich môžeme v danej firme začať aplikovať. Inak sa to neuchytí a je z toho akurát premrhaný kapitál.

Čím to je, že to niektorí ľudia odmietajú?

Pohodlnosť a vyjazdené koľaje. Niektorým ľuďom naozaj vyhovujú rozsiahle mailové komunikácie.

Ako teda dosiahnuť zmenu?

Postupne. Keď chceš v živote zmeniť svoje stravovacie návyky, potrebuješ to robiť krok po kroku. Ak chceš začať behať, musíš najprv odbehnúť prvý kilometer, až časom môžeš pomýšľať na svoj prvý maratón. Najdôležitejšie je vydržať a skúsiť tým technológiám dôverovať. Z dlhodobého hľadiska to určite prinesie úspech.

Kedy si ty osobne prvýkrát pocítil potrebu riešiť svoju osobnú produktivitu?

Už na základnej škole som sa naučil HTML, CSS a pod. Začal som tak aktívne vytvárať webovky pre rôzne firmy. Bolo toho dosť. Zlaté časy. A tak som si nejakým spôsobom musel viesť svoju agendu.Maily som z duše nenávidel od začiatku, pretože som sa v nich strácal. Frustrovalo ma napr. spätne dohľadávať nejaké dokumenty – 30 verzií jednej tabuľky, u ktorej už ani nie je jasné, ktorá je aktuálna…

Keď prišli cloudové riešenia ako Drive od Googlu, zavádzal som to na všetky svoje projekty. Všetky emaily som sa snažil hodiť na Drive a riešiť to tam pomocou komentárov. A potom prišiel samozrejme Everonte a ďalšie aplikácie, ktoré mi uľahčovali životný štýl.

Ako súvisí osobná produktivita s projektovým manažmentom?

Čokoľvek v živote riešiš sa dá chápať ako projekt alebo proces. Ku každému procesu, ako napr. “chcem sa zdravo stravovať a chcem to robiť opakovane”, potrebujem najprv zvládnuť nejaké projekty.

Čo by bol v tomto prípade “projekt”?

Naplniť chladničku zdravým jedlom, naučiť sa zdravo variť  – to sú projekty, majú svoj začiatok a koniec. Ak sa to naučím, stane sa to procesom – napr. vždy si napíšem, čo si mám v sobotu nakúpiť do chladničky. To je elementárny projektový management.

Musíme si uvedomiť, že akokoľvek je daná činnosť nepríjemná, vždy je to len projekt, ktorý má svoj začiatok a svoj koniec. Proces môže za mňa často robiť niekto iný – človek, ktorý je “menej ohodnotený” alebo mu robenie daných procesov vyhovuje viac.

Projektový management je základ ľudského bytia. To že sa chystám do školy či do práce, je v podstate projekt. Potrebujem si vybrať čo si oblečiem, kedy vstanem, ako sa tam dostanem, ako si kúpim lístky. Pri väčšom projekte riešim v podstate tie isté veci, akurát v nich nejde o to, ako využijem budget na 20 korunový lístok na autobus, ale napr. na platformu v hodnote 20 000,-

Čo býva najväčšou frustráciou ľudí, ktorým pomáhaš s osobnou produktivitou?

Zahltenie informáciami. Častokrát to ani nevnímajú ako chybu – ponoria sa do nejakej práce, ale majú neustále zapnuté nejaké notifikácie – Facebook, Twitter, SMSky, telefonáty, atď.. Každé malé vyrušenie – napr. mail od sekretárky, že prišla faktúra – ich vytrhne od práce a potom im oveľa dlhšie trvá, než sa k nej dokážu naplno vrátiť. Alebo nedajbože čeknem nejakú vtipnú vec na Facebooku – a o hodinu si uvedomím, že sledujem video o 19 najnešikovnéjších zamestnancoch, stále som na FB a nepracujem.

Vždy je to o tom, že majú zapnutých priveľa informačných tokov a nevedia sa odstrihnúť od sveta. Stále majú potrebu byť o všetkom informovaní. Na prácu potrebujeme však byť skôr v úplnom pokoji a čo najväčšom odpojení – sústrediť sa na svoju prácu, aby sme ju zvládli čo najlepšie a v čo najkratšom čase. Kniha od Melvil Publishing “Hluboká práce” dokonale popisuje tento problém a možnosti, ako sa s ním bojovať – čo nám ozajstné sústredenie prináša.

Čo ťa motivuje ísť prednášať na WordCamp Brno?

Osobne som veľký fanúšik WordPress práve v súvislosti s life-hackingom – projekty na ňom sa dajú veľmi jednoducho rozbehnúť. Podporiť komunitu, ktorá vyvíja túto platformu, je pre mňa veľkou cťou.

Zároveň sa veľmi dobre poznáme s Danielom Kochom (člen org. tímu, pozn. autora), s ktorým riešime práve niekoľko projektov postavených na WordPress.

Na WordCamp Brno bude Juraj hovoriť o tom ako „hacknúť“ vývoj projektov, ako si uľahčiť svoj život a prezradí nám tajnú ingredienciu zo startupov v Silicon Valley – tzv. North Star Metric.

WordCamp Brno is over. Check out the next edition!